http://moje-alkohole.pl/resources/image/91

Nalewka cytrynowa z kawą

Dział forum poświęcony sposobom i technikom aromatyzowania alkoholi (przepisy na wódki smakowe, recenzje zaprawek i aromatów do alkoholu, płatki dębowe) jak również przepisom na smaczne nalewki domowe.

Nalewka cytrynowa z kawą

Postprzez Rafał » 10 gru 2013, o 09:37

6 cytryn
45 ziaren kawy
50g cukru białego
40g cukru waniliowego
3L alkoholu 40-50% (lub mocniejszego wedle uznania)

Cytryny należy sparzyć wrzątkiem i dobrze wyszorować. Ja po prostu wkładam cytryny do garnuszka i zalewam je wrzątkiem z czajnika, na około 20-30 sekund wystarczy. Potem gąbeczką trochę je wyszoruję.
Do dużego słoja wsypuję cukier biały i waniliowy, ziarenka kawy i wkładam cytryny (każdą cytrynę nakłuwam wykałaczką z każdej strony). Całość zalewam alkoholem. Tak przygotowaną nalewkę odstawiamy na 14 dni. Dobrze jest codziennie nalewkę przemieszać.

Po upływie 14 dni wyjmujemy cytryny i odcedzamy nalewkę od ziaren kawy. Nalewkę przelewamy z powrotem do słoja. Z cytryn wyciskamy sok (staramy się to zrobić bez miąższu) i dolewamy do nalewki. Odstawiamy na 3-4 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa.

Nalewkę możemy na koniec dosłodzić do smaku miodem lub syropem cukrowym. Ja zawsze dosładzam białym cukrem. Dlatego też wolę używać mocniejszego alkoholu do początkowego zalania owoców, gdyż zawsze ta moc spadnie po dolaniu syropu cukrowego.

Jestem już po pierwszych degustacjach i uważam że naleweczka wychodzi bardzo smaczna, polecam spróbować.
Załączniki
Cytrynówka z kawą.jpg
Cytrynówka z kawą.jpg (89.91 KiB) Przeglądane 3245 razy
Rafał
Młodszy Trunkowy

Re: Nalewka cytrynowa z kawą

Postprzez Anatol » 5 lis 2014, o 09:19

Zrobiłem naleweczkę według twojego przepisu i muszę przyznać, że jest niezła. Na początku byłem sceptyczny co do jej wypróbowania ale teraz nie żałuję.
Bardzo smakuje kobitką.
Anatol
Młodszy Trunkowy

Postprzez filipwoj » 8 lip 2016, o 12:15

Oryginalne smaki widzę.. lubie takie eksperymenty i na pewno spróbuje zrobić tą nalewkę. Dzięki za przepis :D
filipwoj
Nowicjusz

Postprzez rokibalboa » 7 sie 2018, o 13:56

Spośród wszystkich przepisów jakie znajdują się na tej stronie, ten wydaje się być najwartościowszych w szczególności dla osób które chorują na reumatoidalne zapalenie stawów. Mój dziadek od zawsze robi tą nalewkę i od kiedy ją stosuje zostawił w zasadzie znaczną część leków które zmniejszają ból w jego chorobie. Jak się okazuje kilka badań naukowych http://www.reumatyzmforum.pl/alkohol-i-reumatoidalne-zapalenie-stawow/ potwierdza te spostrzeżenia więc jak ktoś z was będzie chorował na reumatyzm (a choruje podobno 400 000 ludzi w Polsce) to zamiast po tabletki do apteki lepiej wykonać sobie właśnie tą nalewkę.
rokibalboa
Rozkręcam się

Powrót do Przepisy na wódki i nalewki